Krupiér

 

Krupiér = Croupier

Krupiér je personál casina, obsluhuje ruletu a celý ruletový stůl.

Krupiér obluhuje i další stoly u jiných stolních nebo karetních her. Například kostky, poker, blackjack a další. Měl by to být profesionálně vystupující muž nebo žena. Vždy perfektně upravený a znalý protřední casina. Všechny navyky krupierů jsou výsledkem důkladného školení a kontroly ze strany manažerů casina.

Bohužel doba jim příliš nepřeje, protože živé krupiéry nahrazují digitalizovaní krupiéři, případně je elektronické hry uplně vypouštějí.

Komunikace krupiéra

Na začátku každé hry krupiér roztáčí vnitřní kolo rulety a vrhne kuličku po vnitřním obvodu velkého kola proti směru pohybu malého kola.

Současně hráče rulty vyzývá slovy:

Česky: Vaše sázky, prosím!

Anglicky:Your bets, please!, Make your bets, gentlemen!,

Francouzky: Faites vos jeux, messieurs!

V okamžiku, kdy kulička začne ztrácet rychlost oznamí krupier: 

Česky: Konec sázek, děkuji!

Anglicky: No more bets!, franc. Rien ne va plus!

Na čísla rulety se sází barevnými plastovými žetony, které jste dostali při směně za penize. Nebo Vám krupiér vymění přímo u stolu hodnotové žetony za žetony pro hraní rulety.

Hodnotu žetonů si pro hraní určíte sami, hodnota je krupiérem následně označena na viditelném místě ruletového stolu.

Pokud nastane situace, že chcete vsadit žeton na číslo kde už je vsazen žeton jiným hráčem rulety můžete požádat krupiéra, aby Váš žeton položil na již ležící žeton jiného hráče, nebo jej tam můžete položit sami.

Jakmile kulička zůstane stát na jednom z očíslovaných dílů rulety. Krupiér označí toto výherní číslo na hracím plátně pomocí těžítka nazývaného marker(rulet marker) a oznámuje výherní číslo a barvu výherního pole.

Výherní číslo může být současně zobrazeno na displeji u stolu rulety nebo označeno těžítkem na plátně ruletního stolu.

Dále krupiér začne s odstraněním žetonů z hracího platna rulety pomocí ruletových hrábí. Což jsou většinou vysoce kvalitní dřevěné hrábě s kovovou hlavou a rukojetí z koženky vyrobené speciálne pro potřeby krupiéra. Krupier tedy nejdříve odstraní(nahrne, shrabne) žetony směrem k sobě všech prohrávajících hráčů. Dále začne v pořadí určeném pravidly casina vyplácet žetony hráčům na které se usmálo štěstí a vsadili na výherní číslo.

Po vyplacení všech výher vezme krupiér rulet marker z výherního čísla a zahájí novou hru.

Pokud již nechcete pokračovat ve hře na ruletovém stole, požádejte krupiéra o výměnu svých barevných žetonů za žetony hodnotové, které vám budou v pokladně kasina vyměněny za peníze.

Pro odlehčení jeden kratký příběh o lopatkách na žetony:

V roce 1920 si objednalo jedno americké casino ve Škodovce zvláštní lopatky na shrabování žetonu z rulety.
Lopatky měly mít zvláštní tvar, aby žetony jedním pohybem smetly na stejné místo a musely být vyrobené z kvalitní oceli, aby se pri šoupání neopotrebovaly.

Pro škodováky byla taková zakázka hračkou. Horší ale byly celní predpisy, které na každé zarízení pro provozování hazardních her uvalovaly velká cla. Proto pracovníci škodovácké expedice vymysleli, že lopatky pripevní k nejaké hřídeli kolem dokola a tento výrobek vyvezou jako umělecké dílo, na které se žádné clo nevztahovalo.

Dílo dostalo název Indiánská čelenka Sedícího býka, aby lest američtí celníci snáze spolkli. Pri nakládání na automobil však foukal silný vítr, který umělecké dílo roztočil tak mocně, že se překroutila ocelová lana. Nehodě náhodou přihlížel tehdejší hlavní konstruktér závodu Točivé stroje. Tak pravděpodobně začala slavná historie škodováckých turbín. Nu nechám na Vaší fantazii co je na tom pravdy.