Podmínky pro vydání povolení k provozování podle zákona č. 202/1990 Sb. , o loteriích a jiných podobných hrách
Upravuje je zákon č. 202/1990 Sb. , o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon)
- Sjednocení náležitostí a příloh podání směřujících k zahájení příslušného řízení ve smyslu zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) a zákona č. 500/2004 Sb. , správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“).
- Zpracováno podle stavu k 19.5.2006.
Ministerstvo financí vydává povolení k provozování číselných peněžitých nebo věcných loterií a okamžitých loterií při splnění těchto základních podmínek :
-
Číselné, peněžité nebo věcné loterie a okamžité loterie může provozovat stát (ministerstvo nebo jím pověřená organizace) nebo akciová společnost, která má sídlo na území ČR, jejíž veškeré akcie znějí na jméno a základní kapitál činí minimálně 100 000 000 Kč. Základní kapitál nesmí být snížen pod tuto minimální výši po celou dobu platnosti povolení.
-
Povolení nelze vydat tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí, ani právnické osobě, ve které má tato společnost majetkovou účast.
-
Žadatel o povolení předložil Ministerstvu financí doklad o bezúhonnosti všech osob uvedených v § 4 odst. 1 zákona. Doklady o bezúhonnosti ( výpis z evidence Rejstříku trestů) nesmí být v době předložení starší 3 kalendářních měsíců a musí být předloženy v rozsahu uvedeném v § 4a zákona.
-
K zajištění pohledávek státu a výplat výher sázejícím je žadatel o povolení povinen složit na zvláštní účet u banky jistotu která činí u číselných, peněžitých nebo věcných loterií 50 000 000 Kč, u okamžitých loterií činí 10 % z herní jistiny tvořené násobkem počtu emitovaných losů s cenou jednoho losu, nejvýše však 10 000 000 Kč. S jistotou lze nakládat jen s předchozím souhlasem Ministerstva financí (§ 4b zákona).
-
Provozovatel odvádí na veřejně prospěšné účely část výtěžku ve výši, která odpovídá v tabulce uvedenému procentu, tj. nejméně 6 % - 20 % rozdílu, o který příjem provozovatele tvořený všemi vsazenými částkami ze všech jím provozovaných her převyšuje výhry vyplacené sázejícím, správní poplatky státního dozoru ( v podrobnostech § 4 odst. 2 zákona ). Takto stanovené prostředky lze použít pouze pro veřejně prospěšný účel uvedený v povolení (§ 16 zákona).
K žádosti o povolení k provozování loterií se připojují doklady.